نام کاربری:    
       کلمه عبور:    
           

تاریخچه و اهداف
تاريخچه سازمان آتش نشاني در ايران
» » تاریخچه سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی در ایران
 
بانگاهی به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی كشور متوجه می‏شو یم كه یكی ازعوامل بسیار موثر در تأسیس اینگونه سازمانها در دنیا و به تبع آن دركشورمان پیشرفت‌های تكنولوژیك و صنعتی در قرن اخیر و مكانیزه شدن حیات بشرامروز می ‌باشد. اگرچه این پیشرفتها و تلاش ها در جهت مناسب سازی حیات بشرموجبات رفاه و آسایش هرچه بیشتر انسان را فراهم نموده است امّا به تبع آنحوادث و خطرات روز افزونی نیز انسان را تهدید می‌نماید. این در حالی استكه جوامع صنعتی توانسته‌اند با تجهیزات گوناگون و با افزایش سطح آموزش واختصاص بودجه‌های مناسب، بر بخش‏های عمده‌ایی از معضلات مربوطه چیره شوند.در كشور ما نیز در چند سال اخیر تلاش فراوانی در این خصوص انجام شده استامّا اگر بخواهیم به تاریخچه سازمانهای آتش نشانی در كشور اشاره كنیم می‌توانیم به اسناد و مدارك گذشتگان مراجعه نماییم. در بررسی این مدارك بهنظر می‌رسد كه در سال 1221 حدوداً در 151 سال پیش هنگامی كه شهر تبریز درتصرف نیروهای اشغالگر روسی قرار داشت این كشور استعمارگر نه به این دلیلكه تصمیم به ارائه خدمت به مردم منطقه داشته باشد، بلكه فقط به جهت منافعاقتصادی ، سیاسی نیروهای وابسته به خود، اقدام به ایجاد یك واحد آتش نشانیدر این شهر نمود. این اولین واحد اطفاء حریق در كشور بود و همانطور كهتصور می‌شود از یك هسته نظامی تشكیل شده است.
دومین و سومین واحدهایآتش نشانی رسمی در جنوب كشور و در شهرهای مسجد سلیمان و آبادان ایجاد شد ودر این زمان علت احداث این واحدها حفظ تأسیسات ایجاد شده در پالایشگاهشهرهای مربوطه متصور است و این در حالی بود كه سیاست اصلی ، حفظ پایگاههایمهم سرمایه گذار و سیانت از تأسیسات ایجاد شده بوده است و یك نوع پیش بینیمقابله با حوادث محسوب می‌شد.
با توجه به ایجاد زیر ساختهای اقتصادیدر اقصی نقاط كشور، ایجاد واحدهای اطفائی در مناطق مختلف كشور آغاز گردیدكه می‌توان به احداث واحدهای آتش نشانی (اطفائیه) در بلدیه آنروز نام بردكه در قطبهای اقتصادی و صنعت كشور ایجاد شده و بطور مثال احداثپایگاه‌هایی در شهران 1303 ، قزوین 1303 ، اهواز 1304 ، بندر انزلی 1305 ،شهر رشت 1310 ، مشهد مقدس 1312 ، شهر زنجان 1327 ، شهر اصفهان 1328 و شهرشیراز 1329 نام برد.
امید است بایاری خداوند متعال بتوانیم با الهاماز گذشته ، اصلاح اشتباهات و درس گرفتن از آنها در جهت پویایی سازمانهایآتش نشانی كشور گام برداریم.
  
 
آمار بازدید سایت
 
تعداد بازدید  های امروز : 50
تعداد کل بازدید ها : 1201
میانگین بیشترین بازدید : 18
 
 
 
 
صفحه اصلی اخبار | واحد های صنعتی | گالری تصاویر | تاریخچه و اهداف | پیگیری شکایات | تماس با هیات امنا | درباره ما | نقشه سایت  
                                     
تمامی حقوق این سایت متعلق به  سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی کازرون  می باشد.
طراحی و اجرا :  شرکت فنی مهندسی آونگ رایانه شهر سبز